Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zážitky z loutkového divadla 12.1. 2013

31. 1. 2013

Milí přátelé víkendových akcí U KONĚ,

v sobotu 12.1. jsme společně s dětmi z DDŠ Liběchov a dalšími dětskými účastníky tvořili loutky z papíru pro předvedení hry O medvědovi Kokakolákovi.

Ze všeho nejdříve si děti poslechly pohádku o ledním medvědovi, který pil hodně Kokakoly a díky tomu byl čím dál tím tlustší. Nakonec se už ani nemohl hýbat a tak ze z posledních sil odplazil k doktorovi a žádal ho o radu, jak má zhubnout. Pan doktor mu poradil, že je třeba pít více a více vody a nepít Kokakolu. Medvěd Kokakolák tedy pil postupně více vody a začal hubnout pod shovívavým dohledem medvědice Sněženky. Nakonec chodil se Sněženkou a ostatními medvědy na lov ryb a na nějakou Kokakolu si vzpomněl jen občas. Do medvědice se zamiloval tak moc, že se jim společně narodila malá medvědice, které dali jméno Cukřenka. Tohle roztomilé jméno zvolili na památku Kokakolákova "sladkého období", kdy nepil nic jiného než Kokakolu.

Nejprve děti vystříhaly předtištěné loutky z papíru a vybarvily je pastelkami. Pak jsme papírové hrdiny jednoduše přilepili lepenkou ke špejli a loutky byly na světě. Děti si rozdělily úlohy a začaly trénovat s loutkami dialogy pro divadlo. Z počátku se děti poněkud styděly, nicméně na závěr jsme se všichni do hry "ponořili".

Nakonec děti zahrály celou hru nám dospělým divákům. Moc nás pobavily dialogy, kdy láhev Vody vysvětluje své přednosti láhvi Kokakoly...

Přiznám se, že jsem byla překvapená, jak celá akce bavila i 15-ti leté kluky z dětského domova. V podstatě jsou to už "puberťáci" a přesto jsme se nasmáli i s ostatními dětmi.

Pohádku o Kokakolákovi jsem vymyslela našim dcerám před více jak 5 lety, protože ve své sbírce plyšáků měly i ledního medvídka, který v packách svírá CocaColu. Tento nápoj pijeme jen příležitostně, vzhledem k jeho "rozpouštějícím" vlastnostem. Prostě všeho s mírou... Tehdy jsem netušila, že se tato pohádka dočká nejen mnoha dětských ilustrací, ale také "divadelního" stvárnění.

Alespoň jsme si o víkendu užili legrace ... a ne klasického loutkového "thilleru" O Jeníčkovi a Mařence... nebo o Karkulce...

Děkuji tedy všem dětem, které se akce zúčastnily a těším se na další setkání.

S láskou Pavla Jarošová

PS: Omlouvám se za případné pravopisné chybky ... shodu podmětu s přísudkem a s/z budu muset zopakovat s dcerami ... až to budou brát ve škole...

Fotografie z akce najdete