Jdi na obsah Jdi na menu
 


Léto U KONĚ

6. 8. 2013

Léto U KONĚ

rodina-a-kun-30--06.2013.jpg

Milí přátelé Kokořínska,

děkujeme všem těm z vás, kteří jste nás letos navštívili a vychutnali si u nás zmrzlinku, dortíky, ledovou kávu s pořádnou šlehačkou, točené pivo Bernard, Moselské víno a další a další dobrůtky.

Co se u nás děje? Tak nějak průběžně pořád něco...

U příležitosti prvního autorského čtení paní Evy Brabcové z knihy Žena v (kon)kursu se nám podařilo zpřístupnit prostor bývalého chléva, který postupně upravíme na literární kavárnu. Knihu Žena v (kon)kursu prodáváme. Je to fakt bezva čtení, u kterého se každá žena ze srdce zasměje. Postupně budeme nabízet do prodeje více knih. Nyní je připravena do prodeje zajímavá kniha Cukr na nitku od Vilemíny Kadlasové14.9. uspořádáme v 17:00 hod další autorské čtení, avšak tentokrát s ochutnávkou některých lahůdek z knihy autorky.

Jako literární kavárna fungujeme vlastně již nyní. Vše k tomu potřebné máme ve stánku venku a většina lidí chce posedět tak jako tak v zahradě nejlépe pod třešní. Nicméně v "kavárně" (bývalém chlévu) lze posedět taktéž. Každopádně někteří zákazníci ocení v letošních letních parnech příjemnou teplotu v kavárně, která se pohybuje max. na 25 °C. No a když prší nebo padají trakaře, jako třeba tuto neděli večer (4.8.), tak je možné se zde ukrýt před nepřízní počasí.

V interiéru kavárny je stále expozice výstavy obrazů s názvem Mandaly života. Můžete zde vidět jak moje obrazy, tak obrazy mé kamarádky Zuzky Těžké. Výstava potrvá do konce prázdnin. Od září zde bude jiná expozice. Zatím nic neprozrazuji, nechte se překvapit...

Venku na zahradě je rozmístěno několik stolečků. Nejvíce jste si oblíbili místo pod velikou třešní a tak jsme většinu stolečků dali právě sem. Jelikož jsem dostala litinový podstavec starého šlapacího stroje, opatřila jsem ho novou pracovní deskou, na kterou jsem nalepila zbrusu novou mozaiku. Vzhledem k tomu, že se dá na stroji stále šlapat, napadlo mého manžela, že bychom připojili ke stroji dynamo z kola, lampu a hosté by mohli šlapat a posvítit si na stolek. To se bude jistě hodit na podzim, kdy se bude dříve stmívat... Věřím, že se nám do té doby podaří dynamo sehnat a celý tenhle bláznivý nápad zrealizovat.

Další na čem usilovně pracujeme je pořádný splachovací záchod, jelikož ToiToi pro nás není až tak uspokojivé řešení. Prvním krokem však bylo najít místo, kde odpadní trubka ústí do jímky. Když jsme  začali kopat, bylo zcela sucho a tak bylo třeba použív elektrickou sbíječku. Nakonec jsme rouru našli, ale museli jsme ji vyměnit, jelikož se tak nějak dosti rozpadala. Na konec roury jsme připojili "téčko" a teď už nám zbývá "jen" vykopat další díru pro přípojku k odpadu z budoucího WC... Prostě taková "maličkost"... A mimochodem, než jsme položili rouru novou, zalil nám hluboký příkop příval dešťové vody...

Také se z nás stali turističtí informátoři. Mnoho ze zákazníků si u nás žádá informace o okolních zajímavostech. Vzhledem k tomu, že se kamarádíme s mapou, můžeme často pomoci najít cestu. Mapu okolí nakonec prodáváme. Je skvělá, vydává ji pan Rohlík z Mělníka a rozlišení má 1:25 000.  Mapa je velmi podrobná a obsahuje nejen turistické cesty, ale také cyklostezky! A navíc je obsoustranná. Zahrnuje oblast i kolem Máchova jazera. V prostoru kavárny jsme pak dali k dispozi nejrůznější letáčky o zajímavých místech Kokořínska. 

Včera jsem byli s rodinou na pěším výletě tzv. Husí cestou. Byla to nádhera. Samé lesy a nic než jen lesy. V tom vedru to v lese bylo skutčně příjemné. Akorát jsme pochopili údiv mnoha našich zákazníků nad takovými úkazy jako je pořádná šlehačka. Bohužel jsme zjistili, že šlehačka ve spreji je v dnešní tzv. gastronomii stále častý úkaz. A kofola, kola a další přeslazené nápoje jsou tak "tradiční", že na obyčejnou vodu bez bublinek občas i narazíte... Nejstrašnějším úkazem bylo zvolání "oblé" matky ke svému asi 3 letému "zaoblenému" chlapečkovi: "Pojď se napít, je horko". Chlapeček poslušně kráčel směrem k mamince a vrátil se k nám s plastovým kelímkem plným kofoly s plastovým brčkem. Ach jo... Tak tohle u nás skutečně nenajdete! U nás hrají prim mošty nejrůznějších chutí. Nejnovějším přírůstkem je meruňkový mošt.

Šlehačka, kterou používáme, obsahuje 33% tuku a šleháme ji v obyčejné šlehačkové lahvi pomocí jednorázových bombiček. Ano šlehačkovou lahev je třeba po použití vymýt, avšak to není tak náročné. U nás prostě vítězí chuť nad pohodlností!!! Raději si prosím na šlehačce, dortech a zmrzlině pochutnejte než abyste konzumovali "levné něco", po čem budete mít pořád chuť na dalšího "něco". Ostatně většina dortových zákusků, které jsou u nás v nabídce, obsahuje právě 33% smetanu.

A teď něco málo o zmrzlinách... SKUTEČNĚ NABÍZÍME 18 DRUHŮ ZMRZLIN!!! Pro některé zákazníky to zní neuvěřitelně. Pravda je, že náš dodavatel jich vyrábí něco kolem 70 druhů. Když jsme zjistili, jak jsou zmrzliny dobré, bylo nám líto, abychom prodávali jen pár druhů. Chtěli jsme se o ten chuťový zážitek s vámi podělit. Nejnovějším "hitem" je skořicová zmrzlina. Kdo zná chuť zákusku skořicová kapka, ten si jistě pochutná i na skořicové zmrlince. No a taková zmrzlina s příchutí vaječného likéru se výborně hodí do ledové kávy. Skutečně nás moc baví povzdechy zákazníků, když ochutnají zmrzlinu: "Hm, ňam".... Ano výrobce dobře věděl, proč nazval tyto zmrzliny "Ňam ňam"... Důležité je, že je výrobce schopen udržet stejnou chuťovou kvalitu. Tu průběžně testujeme, neb naše děti mají denní limit v přísunu zmrzliny 2 kopečky. No a my dospělí bychom také poznali, pakliže by nějaká ta "várka" nebyla tak dobrá jako jindy...

Těšíme se na vás U KONĚ!!!

Pavla, Martin, Kačka, Míša Jarošovi

PS: Na vaši návštěvu se těší také oba naši kocouři Gucci a Miluš... Mazlení s nimi je dovoleno, pakliže jsou doma...