Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proměny sochy Můzaikuse 2016

Milí přátelé,

letos jsme sochu koně Můzaikuse obestavěli krásným plůtkem, aby ho neobtěžovaly hlavně nenechavé děti. Plůtek se osvědčil a záhon kolem sochy kvetl vcelku bujně. Nejvíce se tu dařilo měsíčku lékařskému. Avšak toho po čase zachvátila trocha plísně a tak se tu rozrostl brutnák. Na konci léta jsme s naší Míšou osázeli záhon trvalkami, jenže ty jsme teď museli trochu přesadit právě kvůli instalaci zimního obydlí.

Pro příští rok plánujeme poněkud pestřejší a uhlazenější osázení záhonu.

Bohužel se nám letos během léta nepodařilo nafotit tolik fotek sochy, kolem které něco pěkně kvete ... No snad se příští rok polepšíme.

Zato včera jsem si řekla, že letošní zazimování sochy pořádně zdokumentuji. Návštěvníci se nás často ptají, kam stěhujeme sochu na zimu ... Nikam ... Sochu jednoduše uložíme do "stáje".

Jenže nejdřív se musí Martin vyšplhat po žebříku na půdu stodoly, kde jsou uloženy všechny stavební prvky. Takže mi po žebříku spouští pěkně těžké trámy a pak lehké avšak veliké polykarbonátové díly. Všechno to naskládám k sobě a jdeme balit sochu do dek. Potřebujeme jich minimálně 6 ks. Důležité je apelovat na naši Michalku, aby všechny deky dala na jedno místo ... .

Jako každoročně si o ostré střepy mozaiky pořežu klouby na rukách ... Takže je to po pravdě trochu krvavá prácička ...Letos jsem se vyzbrojila zcela novými a hlavně velikými spínacími špendlíky a tak nám šla práce od ruky.

Jakmile je socha v dekách, postavíme kolem sochy dřevěné stojny, ke kterým se přišroubuje střecha a boky z polykarbonátu. 

Celý tento proces trvá 3 - 4 hodiny.  Nejdůležitější je však vystihnout správné počasí. Před zazimováním sochy nesmí moc pršet a je dobré, když se pohybuje venkovní teplota kolem 10°C. Povrch sochy musí být totiž dostatečně vyschlý. Tak pozdější mrazy sochu neohrozí. 

Letos jsme zazimování načasovali skvěle, včera bylo teplo, bezvětří a dokonce i svítilo chvílemi sluníčko. Jen jsme právi dokončili, začalo poprchávat. A ráno? No co byste řekli? Jasná věc, všude byla pěkná jinovatka. Jsem ráda, že se nám letos zazimování podařilo bez větších obtíží a hlavně včas.

Odhalovat sochu budeme zase opět až na jaře. Většinou je to koncem dubna, záleží na počasí. V noci prostě nesmí mrznout ... 

Tak se těšte zase až na jarní fotečky!

S radostí Pavla a Martin Jarošovi